Monica Niculescu, victorie importantă la Poitiers

Monica Niculescu (82 WTA) a debutat cu dreptul la turneul ITF de la Poitiers (Franţa). A trecut în primul tur de rusoaica Vera Zvonareva (124 WTA), scor 4-6; 6-4; 6-3.

Niculescu a avut un start fulminant de partidă. A bifat 4 game-uri consecutive şi părea că s-a distanţat decisiv, dar de la 0-4, Zvonareva şi-a intrat în mână şi a închis prima manşă cu 6-4. La fel a început şi setul doi. Niculescu a bifat un break în plus, spre deosebire de adversară, şi a reuşit să restabilească egalitatea la seturi, după 6-4.

În decisiv, jocul a fost foarte echilibrat. A început cu un schimb de break-uri, iar până pe finalul manşei s-a mers cap la cap. Niculescu a forţat şi a avut succes de cauză. Şi-a adjudecat încă două game-uri pe serviciul adversarei şi punea capăt primului meci, cu 6-3, la capătul a două ore şi 40 de minute.