Calendarul principalelor evenimente sportive din 2018

Calendarul principalelor evenimente sportive care vor avea loc pe parcursul anului 2018:

IANUARIE

15 – 21 PATINAJ ARTISTIC; Campionatul european (MOScova)

15 – 28 TENIS: Australian Open (MELBOURNE)

25 – 28 AUTOMOBILISM: Raliul de la Montecarlo (MONACO)

30/1 – 10/2 FOTBAL ÎN SALĂ: Campionatul European (LJUBLJANA)

FEBRUARIE

1-4 POLO: Campionatul European feminin (OLANDA)

3/2-17/3 RUGBY- Turneul celor şase naţiuni

4 NFL: Super Bowl (MINNEAPOLIS)

9-25: JOCURILE OLIMPICE DE IARNĂ (PYEONGCHANG, COREEA DE SUD)

5-18: POLO: Campionatul European masculin (UNGARIA)

15-18 AUTOMOBILISM: Raliul Suediei

18 BASCHET: All Star NBA (LOS ANGELES)

21-25 CICLISM: Turul Abu Dhabi (EMIRATELE ARABE UNITE)

23-25 MOTICICLISM: Campionatul mondial de superbike (PHILIP ISLAND, AUSTRALIA)

25 CICLISM: Kuurne- Bruselas- Kuurne (Belgia)

25 ATLETISM: Maraton (SEVILLA)

28/2-4/3 CICLISM PE PISTĂ: Campionatul mondial (APELDOORN)

MARTIE

2 – 3 TRIATLON: Seriile Mondiale (ABU DABI, EMIRATELE UNITE ARABE)

2 – 4 ATLETISM: Campionatul Mondial Indoor (BIRMINGHAM)

4 – 11 CICLISM: Paris-Nice (FRANŢA)

7 – 13 CICLISM: Tirreno-Adriatica (ITALIA)

8 – 11 AUTOMOBILISM: Raliul Guanajuato (MÉXICO)

8 – 18 TENIS: Masters 1000 Indian Wells (CALIFORNIA)

9 – 18 JOCURILE PARALIMPICE DE IARNĂ (PYEONGCHANG, COREEA DE SUD)

17 CICLISM: Milano-San Remo (ITALIA)

18 MOTOCICLISM: Marele Premiu Qatar (LOSAIL)

21 – 25 PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial (MILANO)

21/2 – 1/3 TENIS: Masters 1000 Miami (FLORIDA)

23 – 25 MOTOCICLISM: Campiinatul Mondial de Superbike (BURIRAM, THAILANDS)

23/3 – 1/4 HALTERE: Campionatul European (TIRANA, ALBANIA)

25 FORMULA 1: Marele Premiu al Australiei (ALBERT PARK, MELBOURNE)

APRILIE

5 – 8 AUTOMOBILISM: Raliul Franţei (Franta)

8 FORMULA 1: Marele Premiu Bahrain(SAKHIR)

8 CICLISM: Paris-Roubaix (FRANTA)

8 MOTOCICLISM: Marele Premiu Argentina (TERMAS DE RIO HONDO)

13 – 15 MOTOCICLISM:Mondial Superbike (MOTORLAND, ARAGÓN)

14 – 22 TENIS Masters 1000 Montecarlo (MONACO)

15 FORMULA 1: Marele Premiu China (SHANGHAI)

16 ATLETISM: Maratonul de la Boston (SUA)

18 CICLISM: La Fleche Wallonne (BELGIA)

19 – 22 FOTBAL ÎN SALĂ: Finala Cupei UEFA (ZARAGOZA)

20 – 22 MOTOCICLISM: Mondial Superbike (ASSEN, Olanda)

20 – 23 FOTBAL: Finala Youth League UEFA (NYON, ELVEŢIA)

21 – 29 TENIS: Trofeul Conde de Godó (BARCELONA)

22 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Americilor (AUSTIN, EE.UU.)

22 ATLETISM: Maratonul de la Londra 24 – 29

24-29 CICLISM: Turul Romandíei (ELVEŢIA)

26 – 28 JUDO: Campionatul European (TEL AVIV, ISRAEL)

26 – 29 AUTOMOBILISM: Raliul Argentinei

29 FORMULA 1: Marele Premiu al Azerbaidjan (BAKU CITY)

29/4 – 6/5 TENIS DE MASA: Campionatul Mondial pe echipe (HALMSTAD, SUEDIA)

MAI

4 ATLETISM: Liga de Diamant (DOHA, QUATAR)

4-13 TENIS: Turneul Masters 1000 Madrid

4-20 FOTBAL: Campionatul european masculin sub 17 (ANGLIA)

4-27 CICLISM: Giro d’Italia

5-6 ATLETISM: Campionatul mondial de alergare pe echipe (TAICANG)

6 MOTOCICLISM: Marele premiu al Spaniei (JEREZ)

9-21 FOTBAL: Campionatul european feminin sub 17 (LITUANIA)

10-13 KARATE: Campionatul european (NOVI SAD, SERBIA)

11-13 MOTOCICLISM: Turul mondial superbike (IMOLA, ITALIA)

12 ATLETISM: Liga de Diamant (SHANGHAI, CHINA)

13 FORMULA 1: Marele premiu al Spaniei (MONTMELÓ)

13-20 TENIS: Masters 1000 Roma

16 FOTBAL: Finala Liga Europa (LYON)

17-20 AUTOMOBILISM: Raliul Portugaliei

18-20 BASCHET: Final Four-ul Euroligii (BELGRAD, SERBIA)

20 MOTOCICLISM: Marele Premiu al Frantei (LE MANS)

24 FOTBAL: Finala UEFA Champions League (KIEV)

26 ATLETISM: Liga de Diamant (EUGENE, SUA)

26-27 HANDBAL: Final Four Champions League (KÖLN, GERMANIA)

27 FORMULA 1: Marele premiu de la Monaco

27 AUTOMOBILISM: Indianapolis 500 (SUA)

27/5-10/6 TENIS: ROLAND GARROS (PARIS)

30/5-3/6 CICLISM: Turul Luxemburgului

31 ATLETISM: Liga de Diamant (ROMA, ITALIA)

IUNIE

1-3 GIMNASTICĂ RITMICĂ: Campionatul european (VALLADOLID)

3 MOTOCICLISM: Marele premiu al Italiei (MUGELLO)

3-10 CICLISM: Daupiné (FRANŢA)

5-9 CICLISM Campionatul mondial BMX (BAKÚ, AZERBAIJAN)

7 ATLETISM: Liga de Diamant (OSLO, NORVEGIA)

7-10 AUTOMOBILISM: Raliul Italiei 

8-10 MOTOCICLISM: Campionatul mondial superbike (BRNO, REPUBLICA CEHĂ)

10 FORMULA 1: Marele premiu al Canadei (GILLES-VILLENEUVE)

10 ATLETISM : Liga de Diamant (STOCKHOLM, SUEDIA)

14 FOTBAL: Meciul inaugural al Cupei Mondiale: Rusia-Arabia Saudită (MOSCOVA)

16-17 AUTOMOBILISM: Cursa de 24 de ore de la Le Mans (FRANŢA)

16-22 SCRIMĂ: Campionatul european (NOVI SAD, SERBIA)

17 MOTOCICLISM: Marele premiu al Cataloniei (MONTMELÓ)

22-24 MOTOCICLISM: Campionatul mondial Superbike (LAGUNA SECA, SUA)

22/6-1/7 GIMNASTICĂ: Jocurile mediteraneene (TARRAGONA)

24 FORMULA 1: Marele premiu al Franţei (LE CASTELLET)

30 ATLETISM: Liga de Diamant (PARIS, FRANŢA)

IULIE

Continuarea pe jurnalulph.ro:

http://jurnalulph.ro/sport/39568-calendarul-principalelor-evenimente-sportive-din-2018.html

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*


Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.